+38 095 792 89 75




Токсична фемінність. Що це таке?

Illustration

Можливо, ви раніше зустрічали термін «токсична маскулінність». Ця концепція описує те, як гендерні очікування суспільства щодо чоловіків можуть породжувати деструктивні характеристики та поведінку, включаючи агресію,труднощі з вираженням емоцій і надмірну самовпевненість.
Психологи та дослідники в сфері гендерної психології також почали розглядати подібну тему - «токсичну фемінність (жіночність)». Цей термін описує потенційно негативний вплив стандартів суспільства на жінок, що передбачає обмеженняними своєї поведінки відповідно до стереотипних жіночих рис, які нібито подобаються чоловікам.Токсична фемінність може описати будь-який випадок, коли жінок або прямо закликають відповідати традиційним стереотипам, або вони самі намагаються приєднатися до цих стереотипів. Вона базується на таких стереотипно «жіночих» рисах: пасивність, безкорисливість і турбота, поступливість або покірність, співробітництво, чутливість, ввічливість, емпатіяі співчуття, домашні та сімейні цінності. Насправді немає нічого поганого в наявності будь-якої з цих рис. Вони стають токсичними лише тоді, коли ви вимушені їх висловлювати або перебільшуєте їх, пригнічуючи власні потреби та бажання.
Токсична фемінність може проявлятися практично в будь-якому середовищі: в школі, вдома, з родиною чи партнерами, на роботі, в ЗМІ, онлайн, включаючи соціальні мережі, серед друзів тощо.Деякі приклади токсичної фемінності:• Вчителі, які кажуть «поводься як леді», «будь скромнішою», коли ти демонструєш наполегливість або відстоюєш особисті кордони.• Батьки, які постійно наполягають, що пора завести дітей, тому що «жінка повинна бути мамою», «час спливає», «ти не молодшаєш».• Знайомий, який каже, що у вас немає партнера, тому що чоловіки вважають вашу впевненість в собі «відлякуючою» та «грубою».• «Лідери думок» в соціальних мережах, які пропагують, що у жінок повинні обовʼязково бути наявними певні форми тіла, конкретні одяг, косметика та догляд за собою, знання, навички та хобі, щоб бути «справжньою жінкою».• Чоловіки та жінки, які апелюють фразами накшталт «жінка повинна оберігати сімейне вогнище, готувати їсти та доглядати дітей тощо».За словами експертів, соціальні мережі можуть сприяти розповсюдженню токсичної фемінності, особливо коли жінки отримують більше «лайків», коментарів і загального залучення до контенту, який підтримує гендерні ролі та стереотипи (гарні відредаговані картинки, які не відповідають дійсності). Усе, починаючи від жінок-знаменитостей, які пропагують небезпечні методи дієт, і закінчуючи такими шоу, як «Холостяк», де жінки змагаються за прихильність чоловіків, може сприяти цим викривленим ідеалам. Токсичну фемінність можна розглядати як форму «доброзичливого сексизму», який заохочує жіноквідповідати стереотипно «жіночим» рисам. Вона є продуктом патріархально- орієнтованого світу.Деякі поширені ознаки токсичної жіночності, на які варто звернути увагу (у собі чи в інших) включають:• Відчуття, що у жінки завжди повинен бути партнер-чоловік, навіть якщо вона не дуже хоче стосунків.• Осуд або сором за відсутність дітей (але варто памʼятати, що ті, хто вирішив не мати дітей або мають проблеми з фертильністю, ніколи не повинні відчувати себе не повноцінно на фоні інших жінок)• Жертвування своїм здоров’ям, щоб відповідати очікуванням суспільства (це може означати спроби надто строгих дієт або фізичних навантажень, інвестування в процедури, які є ризикованими для здоровʼя або виходять за межі бюджету та інші зусилля, щоб відповідати стандартам краси в очах суспільства)• Розміщення потреб та бажань чоловіків вище за свої власні.• Уникнення конфронтації з чоловіками, оскільки традиційні гендерні норми вимагають, щоб жінки були слухняними та покірними, навіть коли вони не згодні або навіть порушені їх кордони.• Знецінення, засудження або ненависть до себе, коли жінка відходить від «норм» у поведінці, фігурі, зовнішньому вигляді тощо.
Автор статі: Антоніна МолотокасДокторка філософії в галузі психології, експертка з сексуальної освіти, консультант із сексуальної освіти, фахівець з психології сексуальності

Made with