+38 095 792 89 75




Зрада. Чому люди зраджують?

Illustration

Взаємна довіра є характерною рисою міцних та глибоких стосунків і часто пов’язана із впевненістю в тому, що партнер вірний як психологічно, так і сексуально… Що буде, якщо цю довіру буде порушено?
Невірність може завдати невиправної шкоди стосункам. Як показують останні дослідження, невірність є основною причиною розлучень і дошлюбних розривів стосунків; це може спровокувати домашнє насильство; і це вагомий фактор впливу на психічне здоров’я (може викликати депресію та тривогу). За деякими даними, поширеність зради становить приблизно від 20 до 25 відсотків стосунків, при цьому чоловіки та жінки зраджують з однаковою частотою.Враховуючи, що невірність породжує низку несприятливих особистих і партнерських наслідків, але люди все одно зраджують, виникає запитання: чому?Нещодавнє дослідження (Selterman, Garcia, Tsapelas, 2019) здійснило опитування майже 500 переважно гетеросексуальних людей про їх минулий досвід зради своєму партнеру. Приблизно 95 відсотків навели приклади сексуальної/фізичної невірності. У своєму дослідженні Селтерман та його колеги шукали причини, чому люди зраджують, а потім зосередили свій аналіз на синтезі багатьох мотивів, які зазначали люди.
З їх аналізу випливає сім основних мотивів:1. Розлюбили. Іноді (але не завжди) дефіцит у існуючих стосунках призводить до того, що люди мають стосунки «на стороні». Понад три чверті (77 відсотків) учасників вказали, що відсутність любові до свого стабільного партнера та/або більша любов до іншого партнера була досить вагомою причиною їх зради.2. Для різноманітності. В інших випадках зрада не є відповіддю на проблему в існуючих стосунках, а скоріше це реакція на нудьгу. Для багатьох людей (74 відсотки) бажання різноманітності впливає на їх нечестиву поведінку. Більше чоловіків пояснили свою невірність цією причиною, ніж жінки.3. Почуття непотрібності. Подібно до почуття нестачі любові, деякі люди вдаються до зради у відповідь на брак уваги з боку партнера. Учасники (70 відсотків) вказали, що почуття зневаги до себе було принаймні частково пов’язане з їхньою поведінкою. Більше жінок, ніж чоловіків, визнали це одним із своїх мотивів зради.4. Ситуаційні чинники. Не кожна зрада є заздалегідь обдуманою і викликаною незадоволенням поточними стосунками. Багато учасників (70%) відзначили, що фактори ситуації були основною причиною їх обману. Можливо, вони випивали більше, ніж зазвичай або якимось іншим чином потрапили в контакт, якого не очікували. Чоловіки частіше визнають цей мотивпричиною своєї зради, ніж жінки.5. Для підвищення самооцінки. Це виглядає нелогічно, враховуючи, що зрада зазвичай закінчується значними особистісними наслідками, але для деяких людей «інтрижка» може підвищити їх Его та самооцінку. Більше половини учасників (57 відсотків) вказали, що підвищення їхньої самооцінки було мотивом їх обману.6. Зі злості. Це не була найпоширеніша причина, але гнів відіграв певну роль у поведінці багатьох учасників (43 відсотки). У цих випадках зрада розглядалася як спосіб покарати партнера або помститися.7. Через сексуальне бажання. Близько третини учасників (32 відсотки) повідомили, що їх спонукало завести роман саме сексуальне бажання. Можливо, у стабільних стосунках індивіди не займаються сексом так часто, як вони хотіли б, стиль сексу чи певна сексуальна поведінка, яких вони прагнуть не є реалізованими у стосунках, тому це може слугуватипідгрунтям для зради. Чоловіки повідомляли про цю причину частіше, ніж жінки.
Щоб запобігти зраді у стосунках, можна застосувати декілька корисних стратегій:1. Відкрите спілкування: сприяйте відкритому та чесному спілкуванню зі своїм партнером. Обговоріть свої потреби, бажання та будь-які проблеми, які можуть виникнути у відносинах.2. Побудуйте міцні стосунки: зосередьтеся на побудові міцних і повноцінних стосунків зі своїм партнером. Це включає в себе те, щоб ви та ваш партнер стали пріоритетом один для одного, проявляли вдячність та підтримували здоровий рівень інтимності.3. Окресліть чіткі кордони: встановіть і поважайте чіткі межі у відносинах. Це передбачає прозорість щодо того, що є прийнятним, а що є порушенням довіри.4. Зрозумійте та вирішуйте проблеми: визначте та вирішуйте будь-які основні проблеми у відносинах, які можуть сприяти незадоволенню або емоційній дистанції. Ніколи не замовчуйте, не ігноруйте проблеми та не відкладайте їх вирішення «на потім».5. Саморефлексія: знайдіть час, щоб зрозуміти власні мотиви та поведінку. Це може допомогти у розпізнаванні та усуненні будь-яких особистих чинників, які можуть призвести до зради.6. За потреби зверніться за професійною допомогою: якщо у стосунках є постійні проблеми, подумайте про те, щоб звернутися до терапевта чи консультанта, щоб вирішити проблеми та зміцнити партнерство.Впроваджуючи ці стратегії, люди можуть працювати над створенням здорових і безпечних стосунків, зменшуючи ймовірність невірності та зміцнюючи глибокий і довготривалий зв’язок зі своїм партнером.
Джерела:1. Fincham, F. D., & May, R. W. (2017). Infidelity in romantic relationships.Current Opinion in Psychology, 13, 70-74.2. Barta, W. D., & Kiene, S. M. (2005). Motivations for infidelity in heterosexualdating couples: The roles of gender, personality differences, and sociosexualorientation. Journal of Social and Personal Relationships, 22, 339-360.3. Selterman, D., Garcia, J. R., & Tsapelas, I. (2019). Motivations for extradyadicinfidelity revisited. The Journal of Sex Research, 56, 273-286.
Автор статі: Антоніна МолотокасДокторка філософії в галузі психології, експертка з сексуальної освіти, консультант із сексуальної освіти, фахівець з психології сексуальності

Made with