+38 095 792 89 75




Слатшеймінг: що це таке та як він проявляється?

Illustration

Слатшеймінг (анг. «Slutshaming») – це практика ганебної критики, осуду та засудження людей, як правило жінок і дівчат, за їхню сексуальну активність або вираження своєї сексуальності. Термін «Слатшеймінг (Slutshaming)» походить від слів «Slut», що в перекладі з англійської означає «повія», і «Shame», що означає «сором». Слатшеймінг передбачає критику жінок за порушення прийнятих стереотипів сексуальної (та не тільки) поведінки. Наприклад, застереження жінок за поведінку, одяг або бажання, які більш сексуальні та вільні, ніж суспільство вважає прийнятним. Як не дивно, проявляти слатшеймінг можуть як чоловіки, так і самі жінки.
Слатшеймінг є формою сексизму та проявом жорстокості, оскільки це пропагує ідею, що секс є неправильним, брудним або аморальним, особливо якщо це стосується сексуальної активності жінки. Насправді секс є природною частиною життя і немає нічого поганого в тому, щоб насолоджуватися ним, незалежно від статі чи гендеру.
Слатшеймінг використовувався протягом історії в патріархальних суспільствах для контролю та гноблення дівчат і жінок.
Приклади слатшеймінгу на сьогоднішній день можна виділити такі:
• Звинувачення жінки в сексуальному насильстві – звинувачення жертви (віктімблеймінг) – це форма слатшеймінгу, коли акцент зосереджується на діях або одязі жертви, а не на діях кривдника;• Осуд за носіння відвертого одягу: кожен має право виражати свою сексуальність і почуватися комфортно у своєму тілі та одязі, який є прийнятним для самої людини;• Розповсюдження чуток про сексуальне життя, обговорення приватного життя людини без її згоди та на широкий загал у колективі;• Засудження за сексуальну поведінку, негативні розмови про чиїсь сексуальні дії, особливо якщо вони ґрунтуються на чутках чи припущеннях;• Висміювання за звернення до центру сексуального здоров’я, за пошук допомоги чи інформації про сексуальне здоров’я;• Звинувачення самої дівчини у випадку поширення її фото в оголеному вигляді. Але важливо розуміти, що саме та особа, яка поширює фото несе відповідальність за завдану шкоду, а не людина на фото.Слатшеймінг - особливо поширене явище у соціальних мережах, де користувачі можуть легко поділитися своїми думками та переконаннями щодо жінок, їх зовнішності та поведінки. Проте слатшеймінг стикається з негативною реакцією, оскільки все більше людей усвідомлюють його негативний вплив на окремих людей і суспільство в цілому.
Слатшеймінг оточує жінок з дитинства та може впливати на них не лише психологічно, але й бути джерелом різноманітних соціальних утисків та обмежень. Жінці на основі її зовнішнього вигляду можуть відмовити у роботі, або навіть у звичайному адекватному ставленні. Один із найбільш травмуючих наслідків слатшеймінгу на сьогоднішній день — віктімблеймінг та ескалація міфів про зґвалтування. Щоб допомогти особі, що пережила слатшеймінг, важливо забезпечити емпатію, підтримку та безпечний простір для висловлення своїх почуттів.
Автор статі: Антоніна МолотокасДокторка філософії в галузі психології, експертка з сексуальної освіти, консультант із сексуальної освіти, фахівець з психології сексуальності

Made with