Гендерна ідентичність
Гендерна ідентичність – це особистісне відчуття власної статі, яке може співвідноситись із приписаною людині статтю (біологічною) або відрізнятися від неї. Це самоуявлення індивіда як чоловіка, жінки, обох, жодного тощо.Гендерна ідентичність відрізняється від гендерної експресії, тобто способу, за допомогою якого особа виражає свою стать через поведінку, одяг та інші характеристики. Для більшості людей їхня гендерна ідентичність узгоджується зі статтю, визначеною при народженні (цисгендерність), але для деяких вона різною мірою відрізняється від визначеної статі (трансгендерність). Гендерна ідентичність глибоко вкорінена і не обов’язково помітна іншим.Гендерна ідентичність визначається як особисте та внутрішнє відчуття себе як чоловіка, жінки чи іншого.
Гендерна експресія визначається як спосіб, у який особа публічно виражає свою стать, наприклад, через такі аспекти, як одяг, зачіска, макіяж і мова тіла. Гендерна експресія може (але не завжди) відображати гендерну ідентичність людини.Гендерна роль зазвичай визначається культурою або спільнотою і може мати жорсткі або вільні визначення залежно від підходу спільноти до правил, які застосовуються до будь-яких гендерних категорій.
Гендер як термін часто плутають зі статтю, бо часом ці терміни використовувалися як синоніми. Однак це не синоніми. Гендер, хоча і пов’язаний зі статтю, є окремим аспектом особистості. В англійській мові терміни стать і гендер часто використовуються як синоніми. Термін «гендер» все частіше приймається для визначення психофізіологічних процесів, пов’язаних з ідентичністю та соціальною роллю. Тому нерідко можна почути посилання на «гендер» від професіоналів із багатьох дисциплін, включаючимедицину, психологію, антропологію та соціальні науки. Гендер походить від грецького слова «генос», що означає «рід» або «раса». Це визначається власною ідентифікацією особи як чоловіка, жінки чи іншого. Стать, від англійського слова «sex», визначається статевими залозами, або потенційними статевими залозами, або фенотипово/генотипово. Зазвичай її призначають при народженні на основі зовнішнього вигляду статевих органів через загальне припущення, що це відображає хромосомний або внутрішній анатомічний статус.Деякі люди ідентифікують себе як чоловік (чи хлопчик), або жінка (чи дівчинка). А деякі мають гендерну ідентичність, яка не вписується в жодну з цих вищезгаданих:Трансгендер означає, що ваша гендерна ідентичність не збігається зі статтю, яку вам призначили при народженні.Агендер означає, що ви не ототожнюєте себе з жодною статтю.Гендерно-неконформна, небінарна та гендерно флюїдна означають, що ви не повністю або не постійно ідентифікуєте себе як чоловіка або жінку.Гендер-квір означає, що ви ідентифікуєте або виражаєте себе поза межами того, що часто пов’язують зі статтю та гендером, які вам присвоїли при народженні. Люди, які є гендер-квір, також можуть або не можуть ідентифікувати себе як трансгендери.Дедалі частіше суб’єктивне відчуття гендерної ідентичності бере пріоритет для кожної окремої особистості та її розуміння. У випадках, коли існує розбіжність між статтю та ґендером, емпатія та безпечний діалог необхідні для сприяння кращому прийняттю та розумінню самого себе.
Автор статі: Антоніна МолотокасДокторка філософії в галузі психології, експертка з сексуальної освіти, консультант із сексуальної освіти, фахівець з психології сексуальності