Сексуальне здоров'я та як його підтримувати
Сексуальне здоров’я має фундаментальне значення для загального здоров’я та благополуччя окремих осіб, пар і сімей, а також для соціального та економічного розвитку спільнот і країн. Сексуальне здоров’я вимагає позитивного підходу та поваги до сексуальності та сексуальних стосунків, а також можливості отримати приємний та безпечний сексуальний досвід без примусу, дискримінації та насильства. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) визначає сексуальне здоров’я як стан фізичного, емоційного, психічного та соціального благополуччя по відношенню до сексуальності, і це не просто відсутність хвороб, дисфункцій або фізичних вад. Здатність чоловіків і жінок підтримувати сексуальне здоров’я та благополуччя залежить від:
• доступу до вичерпної, якісної інформації про секс і сексуальність;• знання про ризики, з якими можливо зіткнутися та несприятливих наслідків незахищеної статевої активності;• розуміння сексуальної варіативності (сексуальна орієнтація та гендерна ідентичність);• можливість отримати доступ до послуг сексуального здоров'я;• життя в середовищі, яке підтримує та сприяє толерантності та сексуальному здоров’ю.
Дбайливе ставлення до власного сексуального здоров'я важливе для загального благополуччя людини. Ось кілька ключових аспектів, які враховуються при обговоренні сексуального здоров’я:
• Фізичне здоров’я (регулярні медичні перевірки, контрацепція, захист від ІПСШ, здоровий спосіб життя)• Психічне та емоційне благополуччя (адекватне ставлення до власного тіла та сексуальності, розуміння своїх емоцій та стосунків із партнером)• Безпека (усвідомлена та взаємна згода в сексуальних стосунках, захист від сексуального насильства та експлуатації, розуміння власних кордонів)• Соціальна рівновага (повага та толерантність до оточуючих та відкрите спілкування про сексуальні питання в сімʼї та суспільстві)• Освіта та інформація (доступ до адекватної та достовірної інформації про сексуальне здоровʼя та сексуальність, свідоме ставлення та відповідальність у стосунках)
Свідоме ставлення та дотримання принципів сексуального здоров'я сприяють покращенню якості життя та зменшенню ризиків для здоров'я. Якщо у Вас є конкретні питання чи турботи стосовно цього, рекомендуємо звернутися до кваліфікованого медичного фахівця або консультанта з сексуальної освіти.
Автор статі: Антоніна МолотокасДокторка філософії в галузі психології, експертка з сексуальної освіти, консультант із сексуальної освіти, фахівець з психології сексуальності